1 SVATBA, 50 FOTEK

Dovedete si představit, že máte z celého svatebního dne jen 50 fotek?

Na svatbách našich babiček a dědečků to bylo ještě méně. Žádné fotky z obřadu, hostiny nebo párty – celá svatba nebo rodina přešla do městského ateliéru, tam si nechala udělat rodinnou fotku a taky fotografii novomanželů a to bylo ve většině případů vše. V dnešné době, kdy se kvantita malinko plete s kvalitou, je to téměř nepředstavitelné!

Později začaly být foťáky přístupnější, se začalo na svatbách objevovat fotografů více, ale měli jste pár ruliček filmu a pořád žádnou jistotu, že se fotky povedou.

Dneska svatební fotografové vyfotí 2 až 3 tisíce fotek za celou svatbu. A na místě se hned můžete podívat, jak fotka dopadla a případně se ji pokusit udělat znovu. Já osobně spadám spíš mezi ty nižší čísla. Ráda si nad fotkou popřemýšlím, když mám čas, ale najdou se i chvíle kdy to prostě řežu. Peťa si nedávno pořídil Nikon F100 (na Islandu třeba fotil jen na film). Já z toho foťáku mám zatím trošku respekt - i když (klepu na stůl) žádnou fotku jsem zatím nepokazila!

Doma máme jako správní foťákofilové i Fuji Instax. A jednou přišla nabídka fotit svatbu jen na něj! Nijak moc jsem nad tím nepřemýšlela a s nadšením jsem souhlasila. Až na místě mi vlastně došlo, že mám omezený počet fotek, takže budu muset přemýšlet malinko jinak, abych nic nepokazila a k tomu mi v hlavě našeptával nervózní hlásek: jedna fotka stojí 20 korun... nesmíš nic zkazit! Neuděláš ji znovu. U Instaxu je doba nejistoty výrazně kratší než u filmu, a tak jsem si mohla vždy 3 minuty po zmášknutí spouště oddechout, že je vše tak, jak má být.

Většinu dne jsem ale strávila pozorováním lidí a rozmýšlením se, co stojí za to fotit a co ne. Bylo to o hodně jiné, než fotit klasicky na můj milovaný foťáček, ale tak nějak myslím, že mi to prospělo. Pěkně vás to odnaučí sekat fotky bez rozmyslu za sebou.

Je lehčí fotit na Instax než fotit třeba na klasickou filmovou zrcadlovku – hlídá si expozici a na vás zbývá jen myslet na vzdálenost, zapnutý blesk a ten správný moment.

Na co myslet, když fotíte na Fujifilm Instax?

- indikace blesku musí svítit, protože když s ním chcete fotit hned po zapnutí, nemusí být blesk nabitý

- odpočítat lidem 1-2-3 aby nemrkali – a taky moc dlouho nečekat, aby se jim mrkat nechtělo

- hlídat si správnou vzdálenost – věci v dálce nejdou tak dobře vidět a věci blízko můžou být rozmazané

- vyjetá fotka se nejlíp vyvolává ve tmě a teple (na přímém slunci a v zimě bude vyvolání pomalejší)

- dobré taky je držet fotku rovně a nemávat s ní, aby se chemie rovnoměrně rozprostřela – jinak vám můžou v rozích fotky vznikat bílé fleky

Kde koupit náplně?

Nejlépe vás to vyjde na Alze a občas se stane, že na Kč za ks vychází lépe balení po 10 kusech.

Proč nekupovat z Aliexpersu nebo Číny?

Nemusí vám přijít nic včas (anebo to nemusí přijít vůbec...) a kvalita náplní je lehce diskutabilní. Četla jsem o pár případech, kdy film vybledl do měsíce, i když byl skladovaný v albu – já osobně doporučuju nešetřit a kupovat v prověřených obchodech.

Na týhle svatbě jsem byla s Peťou, který točil. Tak koukněte na páárty video. Byla to fakt paráda! :)

© Katerina Barvirova – opuntiaphoto.com | destination wedding photography available worldwide ♥
Using Format